Car je gol – Obersnel dugove gradske uprave prebija preko leđa građana!

GOSPODO – CAR JE GOL, napravili ste ovaj grad toksičnim za sve koji nisu članovi vaše partije. Sve osim ostavke “Gospodina Simpatica” je ruganje u lice građana ovog grada.

U gradu koji doživljava najveće iseljavanje u zadnjih 100 godina svoje povijesti, „simpatični“ gradonačelnik odlučio je poslati još Riječana na put u bolje sutra. Kada malo razmislimo, nema tih režija koje nisu poskupile u zadnjih godinu dana. Ono što nije uspjela država poskupiti, uspio je gradonačelnik. Žalosno je to, što sva ta poskupljenja građanima nisu donijela i veću kvalitetu života, koja se često spominje kao razlog, već baš suprotno. Kvaliteta života u Gradu na Rječini je svakoga dana sve gora. Pa krenimo redom.

Poskupljenja

Građani će usluge Vodovoda i kanalizacije plaćati više u prosjeku od 14 posto. Komunalna naknada je porasla u prosjeku 12 posto, iako smo svjedoci da je nekim poslovnim subjektima narasla i preko 100 posto.

Energo je priča za sebe. Od 1. travnja prirodni plin je na riječkom skuplji za prosječnih 6,24 posto. S novim tarifnim stavkama, korisnici Energove plinske mreže i dalje, uz stanovnike Pule, plaćaju najskuplji prirodni plin u Hrvatskoj. Grijanje je i dalje najskuplje u Hrvatskoj, uz prosječnu ostvarenu cijenu toplinske energije za kućanstva i poslovne potrošače od 809 kuna/MWh.  Uz to, centralno grijanje u Rijeci čak je tri puta skuplje nego etažno na plin. S poskupljenjem prirodnog plina valja očekivati i poskupljenje toplinske energije iz Energovih toplana.

Grad Rijeka je jedini grad u Hrvatskoj koji je dva puta naplatio grobnu naknadu. Za razliku od drugih komunalnih društava koja su istim korisnicima grobnog mjesta kojima je istekao zakup od 1998. godine produžili koncesiju bez naknade s objašnjenjem da su to stečena prava, komunalno društvo Kozala nije koristio tu istu pogodnost koju mu zakon omogućava.

Dodajmo tu nedavno poskupljenje struje, preskupi i za život opasni Autotrolej, te poskupljenje odvoza komunalnog otpada koji poskupio prije godinu dana i to za 109 posto bez problema možemo zaključiti da je Rijeka skoro pa sigurno najskuplji grad za život i rad u RH. Prosječna riječka obitelj danas na godišnjoj razini mora izdvojiti i 2000 kuna više nego pred godinu dana za plaćanje komunalnih usluga. Uz to plaće Riječana naravno ne prate konstantna poskupljenja.

Zašto dolazi do poskupljenja?

Prije svega zbog nesposobne vlasti u gradu. Obersnel je grad doveo na rub bankrota i nelikvidnosti. Dug je narastao na 1/3 proračuna grada, zbog 15 godina neracionalnog trošenja i zaduživanja. U ovome trenutku Grad jedva podmiruje svoje račune i obaveze.

Kakva nam rješenja gradonačelnik nudi? Uvijek ista i viđena nebrojeno puta – nema novaca u blagajni, uzmimo građanima!

Nesposobnost gradske uprave izlazi na vidjelo skoro pa svakako dana s nekom novom aferom ili neuspjehom. Na našu žalost nešto što je trebalo biti lijepo i grandiozno su uspjeli dovesti u pitanje i zebnju – čeka li nas fijasko s EPK.

Nesposobnost  se može vidjeti i u nekoliko neuspješnih racionalizacija poput uvođenja Poslovnih sustava i Rijeka Plusa. Tu se vidjela sva nesposobnost provođenja naručenih studija. Umjesto racionalizacije troškova kod Poslovnih sustava, dobili smo povećanje troškova. A kod Rijeka plusa očito racionalizaciju smatraju štednjom na dijelovima i servisima.  A ako i nije nesposobnost u pitanju, onda je tu nepotizam jer ipak je preveliki broj uhljeba na kubnom metru za nahraniti u sve većoj gradonačelnikovoj koaliciji.

Kada sve to uzmemo u obzir, može nam biti jasno zašto dolazi do egzodusa iz grada na Rječini.

 

GOSPODO – CAR JE GOL, napravili ste ovaj grad toksičnim za sve koji nisu članovi vaše partije. Sve osim ostavke “Gospodina Simpatica” je ruganje u lice građana ovog grada.

Grad Rijeka radi sve da izgubi pitku i kvalitetnu vodu, a pravi dokaz za to je GAF zvan Mariščina, koja je napravljena iznad izvora Rječine koja je glavni izvor vode za Rijeku. Osobno sam bila 1. rujna 2018. na Mariščini kada je curila zagađena voda iz šahti…ta zagađena voda završava u našim izvorištima i na kraju u našim špinama.

U Gradu Rijeci se ne radi ništa po pitanju BRENDIRANJA tradicionalno kvalitetne Riječke vode. Ne znamo koliki su gubici vode u komunalnom sustavu (Krk smanjio gubitke na 18%) i dal se uopće radi na smanjenju što je STRATEŠKO PITANJE ODRŽIVOSTI.

Osobno sam bila 24. lipnja 2016. u Dublinu na meetingu projekta Agrocycle (projekt Europske komisije) u O’Brienovom centru za znanost na UCD-u (Sveučilišni fakultet u Dublinu) gdje je bio i komesar za poljoprivredu Mr. Phil Hogan koji je podnio ostavku kao Ministar za okoliš, zajednicu i lokalnu upravu na čijoj je funkciji bio od 2011-2014., jer su Irci protestirali oko NAPLATE vode (ugrožavanje ljudskog prava). Irci smatraju da zrak i voda – moraju biti besplatni.

Činjenica je da Vojko Obersnel iz vijeća u vijeće kupovinom većine ili povećava cijene komunalnih i javnih usluga ili se dodatno zadužuje, a razina komunalnih i javnih usluga nikada nije bila na nižoj razini. Smeće bacamo bez obrade u rupu i zagađujemo ljude, okoliš i vodu koju pijemo, ceste su nam pune rupa, javnim prijevozom ne može sigurno ni na posao, spomeničkom rentom uređuju se propali projekti umjesto gradskih fasada, parkovi – koji parkovi, na rivi su nam i dalje parkirani auti, grad nam je prljav a šetnja Molo longom jedini adrenalinski park u gradu. Mislim da je dovoljno.

 

S poštovanjem

U ime Akcije mladih:

Vedran Vivoda

Anet Trope

Pridruži nam se!

Budi dio mreže mladih ljudi koji su diljem zemlje uzeli stvar u svoje ruke, razmjenjuju iskustva i međusobno
pomažu jedni drugima da se stvari pomaknu s mrtve točke.

Više