NA REFERENDUM O SPAJANJU GROBNIČKIH OPĆINA U GRAD GROBNIK

NA REFERENDUM O SPAJANJU GROBNIČKIH OPĆINA U GRAD GROBNIK

 

 UJEDINJENI GROBNIK – JEDINI NAČIN RASPOLAGANJA VLASTITIM RESURSIMA U PROCESU REGIONALIZACIJE KOJI NAM PREDSTOJI

 

NA REFERENDUM O SPAJANJU GROBNIČKIH OPĆINA U GRAD GROBNIK

 

 UJEDINJENI GROBNIK – JEDINI NAČIN RASPOLAGANJA VLASTITIM RESURSIMA U PROCESU REGIONALIZACIJE KOJI NAM PREDSTOJI

 

Značenje novih izmjena Zakona o lokalnoj upravi i samoupravi koje su usvojene na zadnjoj sjednici Hrvatskoga Sabora 25. rujna 2015 godine jest da se po prvi puta nakon 1993 godine, od kako je zakon donesen u izmjenama zakona spominje pojednostavljena procedura dobrovoljnog spajanja jedinica lokalne uprave i samouprave odnosno gradova i općina što uveliko pojednostavljuje dosadašnji proces ujedinjenja lokalnih uprava i samouprava te ide u korak sa predstojećim procesima regionalizacije Hrvatske.

Obzirom da se je u nacrtu zakona predviđalo više kriterija i uvjeta za spajanje bitno je spomenuti da je na koncu usvojeno isključivo spajanje jedinica lokalne uprave i samouprave koje međusobno graniče poput Općine Čavle i Općine Jelenje.

O spajanju odlučuju predstavnička tijela jedinica koje se spajaju, u našem slučaju većinom glasova svih članova općinskog vijeća dviju općina, nakon pribavljenog mišljenja mještana putem referenduma sukladno praksi primjene Europske povelje o lokalnoj samoupravi temeljem koje se pribavljanje mišljenja mještana traži pod obavezno prije pokretanja same procedure.

Od 2013 godine na ovamo na Grobnišćini se sve ozbiljnije počelo pričati o opciji ujedinjenja dviju općina među mještanima i lokalnim političarima koji predstavljaju mještane u predstavničkoj i izvršnoj vlasti dviju općina.

Jedni misle da ja to prirodno jer smo geografski jedno tijelo obzirom da živimo na istom području i gravitiramo jedni drugima odvajkada.

Drugi misle da je to jedini način da izbjegnemo sudbinu dijelova Grobnišćine, Pašca, Orehovice i Svilnog  koji su autokratskom političkom odlukom bez ikakvog pitanja mještana niti provedenog referenduma postali mjesni odbori Grada  Rijeke dvadeset godina unazad.

Treći pak misle da je to nemoguće zbog grobničkog temperamenta koji ni jednima ni drugima nebi dozvolio da sjedište nove općine ili grada bude na području jedne od dviju postojećih  općina.

Osobno sam mišljenja da je lokalna samouprava na Grobnišćini, odnosno općini Čavle i Jelenje opravdala svoje postojanje unatoč ograničenjima koja proizlaze iz nedorečenih zakona 20 godina unazad.

Držim da je u nadolazećem periodu važno ojačati kako fiskalno tako i upravljački obadvije općine kako bi u budućnosti bile gospodarski potentnije a najefikasniji način je upravo spajanjem u jednu cijelinu iz praktičnog razloga, jer će to u narednih 5 godina tražiti institucije EU putem procesa  regionalizacije koji nam predstoji, budemo li čekali da nas drugi spajaju dogodit će nam se sudbina Pašca, Orehovice i Svilnog, pripojit će nas Gradu Rijeci bez provođenja referenduma što će pogodovati isključivo Gradu Rijeci obzirom da je u dugovima te bi mu proračun naših dviju općina bio bogom dan.

Mudrije bi bilo da to učinimo sami nego da neslogom i razjedinjenošću po staroj užanci potaknemo na istu režiju one koji su navedene dijelove Grobnišćine autokratskom političkom odlukom iz vlastite koristi i u službi krupnog kapitala dvadeset godina unazad pripojili Gradu Rijeci bez prethodno održanog referenduma mještana tih dijelova Grobnišćine.

Ujedinjenjem bismo umjesto zajedničke općine postali grad obzirom na broj stanovnika koji zajedno iznosi oko cca 12,000 stanovnika prema zadnjem popisu stanovništva iz 2011 godine, što mnogim političkim elitama neodgovara obzirom da bismo konačno došli u situaciju samostalnog upravljanja našim kapitalnim resursima.          

Decentralizacija i regionalni razvoj mjerilo su razvitka svake demokracije a veliki broj jedinica lokalne uprave i samouprave u Republici Hrvatskoj sam po sebi ne jamči veliku razinu decentralizacije države i javnih poslova te smanjenja broja administrativnog aparata koji je rak rana na svim razinama.

Uzevši u obzir navedeno mislim da bi bilo pravedno da konačno mještani dviju grobničkih općina umjesto njihovih političara odluče putem referenduma o mogućem ujedinjenju dviju općina te time jednom zauvijek zatvore to pitanje rezultatom referenduma.

Na izvršnoj i predstavničkoj vlasti dviju grobničkih općina je da omoguće izjašnjavanje mještana o navedenom te na koncu ispoštuju konačni rezultat i procese koji bi eventualnim ujedinjenjem dviju općina nastali.

Obzirom da održavanje referenduma odnosno izjašnjavanje mještana o ujedinjenju iziskuje poveću svotu novčanih sredstava ovim putem predlažemo kolegama iz predstavničke i izvršne vlasti kako u Općini Čavle tako i Općini Jelenje da se referendum spoji sa predstojećim parlamentarnim ili narednim lokalnim izborima koji nam predstoje kako bismo imali minimalne troškove referenduma te ujedno omogućili mještanima dviju općina da se konačno izjasne o navedenom te i službeno dobijemo rezultat referenduma o kojem mnogi kalkuliraju godinama unazad.

Prosperitet i razvitak Grobnišćine trebalo bi konačno staviti ispred osobnih i političkih interesa pojedinaca i stranaka.

Akcija mladih Čavle i Jelenje

 

 

Pridruži nam se!

Budi dio mreže mladih ljudi koji su diljem zemlje uzeli stvar u svoje ruke, razmjenjuju iskustva i međusobno
pomažu jedni drugima da se stvari pomaknu s mrtve točke.

Više